You Are Here: Home » Latest News » 30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

Sayın Üyemiz

26 Ağustos 1922 günü başlayip ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında 18 Eylül 1922 de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı’nın en görkemli başarılarından biridir. 9 Eylül 1922 tarihinde düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle ve 18 Eylül de tüm işgal devletlerinin Anadoludan temizlenmesi ile sonuçlanan bu süreç, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlandırılmıştır.

Ünlü yazarlarımızdan Fatih Rıfkı Atay, eseri “Çankaya”da 30 Ağustos Zaferi için şu tespitte bulunmuştur: Nemiz varsa, bağımsız bir devlet kurmuşsak, hür vatandaş olmuşsak, şerefli insanlar gibi dolaşıyorsak, yurdumuzu Batı’nın, vicdanımızı ve kafamızı Doğu’nun pençesinden kurtarmışsak, şu denizlere bizim diye bakıyor, bu topraklarda ana bağrının sıcağını duyuyorsak, belki nefes alıyorsak, hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferi’ne borçluyuz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıldönümünde, bir kahramanlık destanı yazan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve şanlı ordumuzun tüm mensuplarını şükran ile anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyoruz.

TURKISH AMERICAN CULTURAL ALLIANCE, CHICAGO

Clip to Evernote

Copyright © 2013 TACA. All Rights Reserved.

Scroll to top