You Are Here: Home » Latest News » ChicAqua adli Takimimizin Sular Kentinde Sifir Enerji ve Bol Gida Projesi konulu yarisma

ChicAqua adli Takimimizin Sular Kentinde Sifir Enerji ve Bol Gida Projesi konulu yarisma

Sikago’da gerçekleştirilen Geleceğin Kentleri 2015 Illinois Bölgesi
Yarışması’nda TACA (Türk Amerikan Kültür Derneği) Atatürk okulu büyük başarı elde etti. Dr. Julide Demirdoven’in onculugunde olusturulan ChicAqua takımı – Ali Çelikay, Erol İkiz, Hazal Ceylan ve Zeynep Umancan, öğretmenleri Zeynep Ikiz ve mentorları Kagan Demirdoven- ozverili aileleri ile birlikte ilk beşe kalarak “En Iyi Maket Ödülü” ve özel bir ödül olan Amerika İnşaat Mühendisleri Birliği Çevre ve Su Kaynakları Enstitüsü tarafindan sunulan “Su Kaynakları Odülü” kazandılar.

Geleceğin Kentleri Yarışması, ABD’de ortaokul düzeyindeki oğrencilerin belirlenen bir soruna cozum ureterek geleceğin kentlerini hayal etme ve inşa etme becerilerini geliştiren, proje yonetimi temelli bir öğrenme deneyimidir. Yarisma tasarlama, yazma, maket yapma ve sunma gibi asamalardan olusur. Öğrenciler, eğitmen ve mühendis mentor ile birlikte takım olarak çalışarak projelerini yerel yarışmalarda sunarlar. Kazanan takımlar Vaşington’da ulke düzeyinde yarisarak Beyaz Saray’da ABD Başkanı ile tanışırlar. Ayrica yarismaya onemli kurulus ve firmalar sponsorlugunda cesitli oduller verilir. Bu yarışma 20 yılı aşkın bir süredir Muhendislik Haftasi’nda gerceklestirilmekte ve ülke çapındaki devlet okulları ve özel okullardan büyük ilgi gormektedir. Amac, genclere muhendis ve bilim insani olmanin onemini asilamaktir. Bu yılın yarışma teması “Geleceğin Kentinde Beslenme” olarak belirlenmiştir. Takimin yarisma slogani “ChicAqua: Sular Kentinde Sifir Enerji ve Bol Gida”dir.

Takimin öğretmenliğini üstlenen Zeynep Ikiz UIC’de Biyoloji Bilimleri öğrenimi görmektedir. Mentor olarak takimi yarışmaya hazırlayan Kagan Demirdöven ITU Makina Mühendis’ligi mezunudur. TACA Ataturk Okulu ogrencilerinden olusan takım, yarismaya IIT’de Mühendislik Fakultesinde Bina Bilgi Modelleme ögreten akademisyen Dr.Julide Demirdoven’in danismanliginda dört ay suresince hazirlanmistir. Bir sivil toplum kurulusunun kisitli imkanlari ile olusturulan takimin resmi okullar arasinda elde ettigi basari onemlidir.

ChicAqua; Sular Kentinde Sifir Enerji ve Bol Gida Projesi ile ilgili olarak Yarismaya katilan ve derece alan genclerimiz ile gurur duyuyor, basarilarinin omur boyu devamini diliyoruz! Sayin Dr Julide Demirdoven’e bu projede genclerimize lider oldugu icin tesekkur ediyoruz!

Saygi ve sevgilerimizle,
TACA Yonetim Kurulu

Turkishny.com Chicago Türk Amerikan Kültür Derneği (TACA) Atatürk Okulu öğrencileri, ‘Future City’ adlı müsabakada mühim bir başarıya imza attı.
turkishny.com
Clip to Evernote

Copyright © 2013 TACA. All Rights Reserved.

Scroll to top