You Are Here: Home » Latest News » TACA Condemns the Ankara Terror Attack / Terörü Lanetliyoruz

TACA Condemns the Ankara Terror Attack / Terörü Lanetliyoruz

TACA condemns the terror attack that took place in Ankara, Turkey on March 13, 2016. We deeply mourn the lives lost in this vicious attack. We express our sincere condolences to the families and friends of the victims, and wish a speedy recovery to those who got injured. Our thoughts and prayers are with them at this difficult time.
We strongly believe in the Turkish Nation’s resilience against these type of terrorist attacks and Turkish Republic’s unbreakable integrity as one nation in the aftermath of such malicious incidents. We expect that the authorities take all necessary measures immediately to protect the Turkish public and bring those responsible for the Ankara attacks to justice.
Turkish American Cultural Alliance, Chicago
**************************************************************************
13 Mart 2016 günü Ankara’da gerçekleştirilen bir bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Tanrı’dan rahmet ve yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.  Masum insanları katletmeye yönelik bu tür terör saldırılarını bir kez daha kınıyor ve güvenlik güçlerinin gerekeni derhal yapmasını bekliyoruz. Hiçbir terör saldırısının Türkiye’nin birliği ve bütünlüğünü bozamayacağına ve Türk halkının sağduyusu ve kararlılığı ile bu tür kışkırtmaların amacına ulaşmasına izin vermeyeceğine olan inancımız sonsuzdur.
 Turkish American Cultural Alliance, Chicago
Clip to Evernote

Copyright © 2013 TACA. All Rights Reserved.

Scroll to top