You Are Here: Home » TACA Events » Yurtdışı Seçmen Kütüğü

Yurtdışı Seçmen Kütüğü

Değerli vatandaşlarımız,

Yurtdışında yasayan vatandaşlarımızın, ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili genel secimi ve halkoylamalarında bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilmelerine ilişkin hazırlıklar sürmektedir. Bu çerçevede düzenlenecek ilk seçimlere kadar, bu konudaki önemli güncel hususların düzenle olarak yapılacak duyurularla dikkatinize getirilmesine devam edilecektir.

Yurtdışında yasayan seçmen niteliğine sahip vatandaşlarımızın secim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kay itli olmaları gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütüğünde yer almanın tek yolu, yurtiçinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise konsolosluklarımıza başvurarak “adres beyanın”da bulunmaktır. (Başkonsolosluğumuz tarafından e-posta yoluyla iletilen duyuruları alıyor olmanız veya Başkonsolosluğumuzda konsolosluk işlemi yaptırmış olmanız, adres beyanlı kaydınız bulunduğu ve dolayısıyla seçimlerde oy kullanılabileceğiniz anlamına gelmemektedir).

 Yurtdışında yasayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımız, evvelce adres beyanında bulunmuşlarsa, Yurtdışı Seçmen Kutuğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (https://www.ysk.gov.tr/ysk/YurtDisiSecmenSorgu.html) kontrol edebilirler.

Yurtdışında yasayan ve seçmen niteliğini taşımakla birlikte, Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olmadığını tespit eden vatandaşlarımız, 6 Kasım 2013 tarihinde Başkonsolosluğumuz tarafından yapılan duyuruda kay itli yöntemler çerçevesinde adres beyanlarını yapabilirler (http://sikago.bk.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=197761).

Başkonsolosluğumuzca, görev bölgemizdeki çeşitli şehirlerde önümüzdeki aylarda sunulacak yerinde konsolosluk hizmeti sırasında da adres beyanı şahsen yapılabilecektir. Yerinde konsolosluk hizmetinin sunulacağı tarihler ile yerlere ilişkin olarak yapmakta olduğumuz duyuruların takip edilmesi tavsiye olunur.

Saygılarımla,

Fatih YILDIZ

Başkonsolos

 

Clip to Evernote

Copyright © 2013 TACA. All Rights Reserved.

Scroll to top